Zabytkowa miejscowość – Kwidzyn

Standard

Każda osoba, która choć raz przebywała w Kwidzynie wie, jak wiele atrakcji turystycznych się tu kryje. Wspaniała przyroda, ciekawa architektura, a do tego niezwykła historia – to tylko niektóre cechy, którymi miasto zachwyca. Piękna przyroda dodaje miejscowości uroku.

Kwidzyn jest miejscowością położoną w województwie pomorskim (należy do północnej części Polski). Usytuowany jest w powiecie kwidzyńskim i jest też jego siedzibą. Warto dodać, iż miasto położone jest nad rzeką Liwą, prawym dopływem Nogatu oraz w odległości pięciu kilometrów od rzeki Wisły. Warto wybrać się do Kwidzyna, by wspaniale spędzić czas i wypocząć. Istnieje tu rozwinięta baza noclegowa [widoczna tu: meteor-turystyka.pl/noclegi,kwidzyn,0.html] . Zawsze można wynająć wygodne noclegi. Kwidzyn jest miejscowością, w której nie brakuje miejsc noclegowych. Co zatem warto zobaczyć w tym pięknym mieście?

Przy ulicy Braterstwa Narodów zlokalizowany jest neorenesansowy budynek Konsulatu Rzeczypospolitej. Pochodzi on z lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Placówka działała w okresie międzywojennym. W Kwidzynie znajduje się także budynek pierwszej siedziby starostwa. Obiekt został wzniesiony w roku około 1800. Powstał w stylu klasycystycznym. Oficyna została dobudowana w XIX wieku. W latach 1818–1915 stanowił siedzibę władz powiatu. Mieściła się tam również Miejska Kasa Oszczędności. Po pierwszej wojnie światowej miał tam swoją siedzibę burmistrz. Przebywając w Kwidzynie, koniecznie trzeba zobaczyć zamek kapituły pomezańskiej. Budowa obiektu rozpoczęła się w roku około 1233. Wzorowano się na zamkach krzyżackich. Prace budowlane zakończyły się w drugiej połowie XIV wieku. Zamek był wielokrotnie poddawany przebudowom. W końcu wieku XVIII rozebrano skrzydła południowe oraz wschodnie. Wnętrza zamku były niejednokrotnie przebudowywane na potrzeby urzędów. W latach 1855–1875 budynek został zrekonstruowany.

Obecnie w zamku ma swoją siedzibę Muzeum Zamkowe. Można zobaczyć tam różnorodne zbiory. Znajdują się tam dzieła sztuki, znaleziska archeologiczne, zbiory etnograficzne, a nawet zbiory przyrodnicze. Budynek Konsulatu Rzeczypospolitej, pierwsza siedziba starostwa czy też zamek kapituły pomezańskiej to tylko niektóre z zabytków, których w Kwidzynie nie brakuje. Sporo jest tam zabytkowych kamienic. Można także zobaczyć ruiny wieży ratusza z XIV wieku czy też pałac Fermora. Znajduje się tam także wiele zabytkowych świątyń, takich jak kościół św. Trójcy oraz dawna synagoga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>