Wałbrzych odkrywany na nowo

Standard

Wałbrzych jest miastem, które w dawniejszych czasach pełne było turystów i kuracjuszy. Nie bez powodu jedna z dzielnic tego miasta, w której leży główny pasażerski węzeł kolejowy Dworzec Miasto (nie mylić z Dworcem Głównym, gdyż nie jeden turysta zdążył się już przekonać, gdzie jest mała różnica), nazywa się Stary Zdrój. Obecnie miasto, które swoje czasy świetności ma za sobą, przeżywa mały renesans. W Wałbrzychu wbrew powszechnej opinii nie ma tylko biedaszybów i brudnych ulic. Jeśli chciało by nam się poszperać w przewodnikach oraz internecie, dowiedzieli byśmy się, że Wałbrzych ma jeden z najładniejszych i najwyżej położonych w kraju rynków, który dodatkowo sąsiaduje z równie pięknym Placem Magistrackim (na tych że dwóch placach odbywa się coraz bardziej popularny półmaraton wałbrzyski).

Pasjonaci zabytków post industrialnych, mogą skorzystać z oferty zwiedzania starej kopalni, w której za przewodnika posłuży były górnik tejże. Jest to tym bardziej cenne, że kopalnie wałbrzyskie były ze względu na geologię terenu, jednymi z mniej zmechanizowanymi w całej Europie, więc zobaczymy zapewne coś innego, niż w innych muzeach tego typu. To co spowodowało, że kopalnie były jakie były ma odbicie w otoczeniu Wałbrzycha i jego topografii. Całe miasto jest poprzecinane grzbietami większych i mniejszych wzgórz porośniętych gęsto drzewami, a otoczone jest masywami Gór Wałbrzyskich oraz Kamiennych. Taka bliskość gór powoduje, że nie jest daleko na szlak turystyczny. Można się skusić na wypady dalsze takie jak do schroniska "Andrzejówka" lub wejść sobie, na stojący jak monument w oddaleniu od innych gór i dominujący nad Wałbrzychem Chełmiec. Aby moc skorzystać z tych i wielu innych atrakcji, potrzebna jest oczywiście baza gastronomiczna oraz baza noclegowa. Ta powoli się odbudowuje po latach niemal całkowitego rozkładu i na szczęście, nie jesteśmy już skazani na pobyt w postkomunistycznej ruinie czyli w Hotelu "Sudety" (tak swoją drogą to sam hotel może służyć za atrakcję turystyczną). Dzięki temu, że na początku dwudziestego pierwszego wieku powstała w Wałbrzychu strefa przemysłowa, a w niej siedziby maja zagraniczne korporacje, musiały powstać siłą rzeczy jakieś noclegi Wałbrzych posiada obecnie kilka hoteli, w tym najbardziej atrakcyjny w centrum Aqua Zdrój oraz kilka pomniejszych, w sąsiadującym Szczawnie-Zdroju. Wałbrzych może być naprawdę ciekawym miejscem, niekoniecznie na jednodniowy wypad. Co prawda inaczej niż w innych miastach (szczególnie dużych), należy się do niego przygotować. Warto zrobić rozeznanie co gdzie i jak, aczkolwiek jeśli się odważymy na przyjazd do Wałbrzycha, zobaczymy atrakcje trudno dostępne gdzie indziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>