Rowy – przytulna nadmorska miejscowość

Standard

Rowy to miejscowość położona w północnej Polsce, która kojarzy nam się głównie z morzem i plażą. Zacznijmy jednak od kompletnie innej strony. Owszem, jest to niewielka wieś, a właściwie osada rybacka, w sezonie letnim oblegana przez turystów. Posiada wyjątkowo duże możliwości goszczenia przyjezdnych, w wielu miejscach przeznaczonych na spanie dla turystów (noclegi znajdź z Meteorem). Jednak to miejsce to nie tylko morze, plaża i noclegi. Rowy to miejsce, gdzie nie brakuje miejsc do zwiedzania.

W pierwszej kolejności warto zobaczyć tutejszy XIX-wieczny kościół pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła (dodatkowe informacje). Wykonano go w stylu neoromańskim z kamienia granitowego. Budowla ta jest wpisana obecnie do rejestru konserwatorskiego. Mamy tutaj również wzgórze cmentarne. Przestało ono być oficjalnym cmentarzem w latach 50. XX wieku, w wyniku zmian, które nastąpiły po II wojnie światowej. Chowano tutaj przede wszystkim mieszkańców, ale także i wielu żeglarzy, pochodzących z różnych państw: Szwecji, Holandii, Francji, a nawet krajów arabskich. Rowieńska kronika kościelna utrzymuje, że w latach 1796-1936 w pobliżu Rowów rozbiło się nawet 25 statków i żaglowców.

Nieco dalej, na końcu wschodniej części ulicy Spokojnej znajdziemy natomiast pozostałości średniowiecznego gródka. Była to otoczona wałem i fosą rezydencja rycerska w stylu motte – czyli połączenie wieży rycerskiej, dworu obronnego i zamku. Kiedy już poznamy historię tego miejsca, warto również wybrać się do tutejszego niewielkiego portu rybackiego i skorzystać z okazji, by kupić świeżo złowioną rybę prosto z kutra. Od portu mamy już blisko do atrakcji, znajdujących się nad morzem.

Przede wszystkim trzeba koniecznie zobaczyć ruchome wydmy w znajdującym się nieopodal Słowińskim Parku Narodowym. Gdy wybierzemy się w przeciwną stronę, na zachód od wioski, możemy podziwiać piękne wybrzeże klifowe. Ta część miejscowości, począwszy od ulicy Bałtyckiej to tak zwany „Pas Pobrzeża na Wschód od Ustki” czyli obszar chronionego krajobrazu. A kiedy już poznamy historię i przyrodę, nie zapomnijmy oczywiście o tutejszej głównej atrakcji: czyli wspaniałej nadmorskiej plaży, do której dojdziemy w kilka minut. Znajduje się ona w pobliżu lasów sosnowych. Rowy mogą pochwalić się posiadaniem aż dwóch kąpielisk letnich, Rowy Zachód oraz Rowy Wschód. Przede wszystkim jednak największą zaletą tej miejscowości jest to, że dopiero zdobywa ona popularność wśród turystów, stąd zachowała ona swoją przytulność i spokój.

One thought on “Rowy – przytulna nadmorska miejscowość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>