Pomysły na spacery w Górach Stołowych

Standard

Góry Stołowe to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Piękno tych stron zostało docenione już dawno, a od wielu lat działa tu także Park Narodowy Gór Stołowych. Góry te to miejsce idealne na piesze wędrówki, a w zimie wytyczane są tu także specjalne trasy dla narciarstwa biegowego. Jak widać warto tu przyjechać i zostać na dłużej. W okolicach znajdziemy kilka miejscowości, gdzie zlokalizowane są ośrodki, które proponują gościom noclegi.

Radków jest jedną z większych miejscowości w tych stronach i dodatkowo położony jest bardzo blisko. Głównymi atrakcjami turystycznymi na terenie Gór Stołowych są Szczeliniec Wielki oraz Błędne Skały. Ale nie są to jedyne miejsca, które warto zobaczyć. Warto zobaczyć też m. in. Fort Karola w Karłowie, znajdujący się na górze Ptak. Powstał on w 1790 roku z rozkazu Wilhelma Fryderyka II, pruskiego króla. Kiedyś punkt ten miał chronić drogę do Radkowa, dzisiaj tutejsze ruiny są dobrym punktem widokowym. Z okolicy można łatwo dotrzeć także na Drogę Stu Zakrętów, na Lisią Przełęcz oraz do Karłowa. Ciekawostką na terenie Gór Stołowych są także ostańce o nietypowej formie. Ich dolne części zostały bardziej zerodowane, niż górne, przez co zyskały kształt grzybów. Skalne Grzyby znajdziemy przede wszystkim na terenie między Karłowem a Radkowem. Każdy z nich otrzymał nawet własne imię.

W okolicy można zobaczyć także inną ciekawą formację skalną – Radkowskie Skały. To praktycznie pionowa ściana skalna, sięgająca w niektórych miejscach nawet 100 metrów. Kolejną ciekawą formą skalną na tym terenie są Białe Skały. Są one zbudowane z piaskowców o trochę innym składzie, przez co ich barwa wyróżnia się spośród innych skał w Górach Stołowych. Część tej formacji posiada nawet własne imiona, jak np. Zielona Dama czy Bubek. Dostać się stąd można m. in. na Lisią Przełęcz, na Drogę Stu Zakrętów i do innych atrakcji w okolicy. Można też wybrać się żółtym szlakiem, który ostatecznie zaprowadzi nas do Karłowa. Jeśli zdecydowaliśmy się na pozostanie w Radkowie, gdzie baza noclegowa ma bardzo bogatą ofertę dla turystów (Radków noclegi), to po zejściu z górskich szlaków możemy się także zająć oglądaniem tutejszych zabytków. A dużą atrakcją turystyczną jest też Zalew Radkowski, gdzie można się schłodzić nad wodą. Jest to doskonałe miejsce, by ciekawie spędzić urlop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>