Magia kaszubskich wsi: Borsk

Standard

Z pięknego Jeziora Solińskiego, wędrujemy do kolejnego malowniczego zbiornika. Borsk to mała, bardzo zadbana kaszubska osada, położona nad Jeziorem Wdzydze i otoczona przez lasy. Wdzydze nazywane jest przez lokalną ludność i turystów Morzem Kaszubskim lub Wielką Wodą – nie ma w tym żadnej przesady, gdyż powierzchnia akwenu zajmuje blisko 1500 hektarów. Ciekawostką jest, że w wodach Wdzydze żyje troć, ryba zdecydowanie bardziej preferująca przybrzeżne wody morskie w Europie. Wdzydze znajduje się na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wody jeziora układają się w krzyż zwany "Wdzydzkim Krzyżem" – zjawisko to najlepiej jest obserwować z perspektywy lotu ptaka.

Historia powstania Jeziora Wdzydzkiego

W niepamiętnych czasach żył król Sorka. Król mieszkał na zamku, a jego pasją były polowania i wędrówki po lasach. Pewnego razu zobaczył zjawiskową istotę, która oszołomiła go swoim pięknem. Była to rusałka Wdzydzana, która nie do końca była przygotowana na spotkanie człowieka. Wdzydzana dosłownie opętała myśli króla, drażniąc go swym naprzemiennym pojawianiem się w różnych miejscach. Król nakazał swojemu ludowi pogoń za rusałką, przy czym nie mógł to być zwyczajny pościg. Nakazał przekopywanie ziemi w miejscach pojawiania się Wdzydzany. Lud kopał wytrwale, za każdym razem zmieniając kierunek ziemnych poszukiwań. Wykopane rowy zaczęła zalewać woda i taka jest historia powstania Jeziora Wdzydze. Król Sorka dopiero przed śmiercią uzmysłowił sobie, że podążał za iluzją. Dzięki jego szaleństwu Kaszuby uzyskały jezioro zwane Wdzëcczé Jezoro.

Sposób na ucieczkę od cywilizacji

Pobyt w Borsku jest dość radykalną odskocznią od XXI wieku. Wieś wytwarza klimat sielankowy, oferuje relaksujący pobyt wraz z noclegiem napawając wolnym tempem życia. We wsi czas płynie wolniej. Turyści zazwyczaj decydują się na wypoczynek nad brzegiem Jeziora Wdzydze. Na Jeziorze znajduje się kilka wysp, ale część z nich należy do prywatnych właścicieli. Na szczęście wiele jest wysp, do których dostęp jest swobodny. Można je także zobaczyć podczas pływania na przykład kajakiem. Na wyspach bytują ptaki reprezentujące gatunki zagrożone. Teren Jeziora Wdzydzkiego i jezior sąsiadujących jest częścią Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków. Borsk jest najbardziej popularny latem, ale o każdej porze roku jest tutaj wspaniale.

4 thoughts on “Magia kaszubskich wsi: Borsk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>